Sparade ytor

Efter ett par veckors väntan kom äntligen linoleumskivorna! Här ska skäras, gröpas och karvas. Det är en evighet, typ 20 år, sedan jag gjorde högtrycksbilder i linoleum. Spännande att först jobba med bilden och långt senare få testa med ett provtryck. Allt som ska förbli vitt karvas bort. De sparade ytorna rollas med färg och ger ett avtryck på ett papper. Lite som potatistryck. Fortsättning följer…. :)

2 svar

  1. hej, sysslar också lite med linoliumtryck. vore kul att se ngra av dina resultat? har du övriga tips?

  2. Hejsan Ida, jo jag har ett inlägg med resultat och tips:

    http://paljettenq.wordpress.com/2010/10/26/sa-har-blev-bilden/

    Jag är ju ingen specialist men A och O i mitt tycke är att förbereda så att man slipper fixa en massa praktiskt just när man har satt igång att trycka en upplaga.

    Och man kan limma linoleum-plåten innan man börjar trycka så håller den lite längre… tror jag (det gjorde jag efter några misslyckanden och det funkade ) Jag använde utspädd trälim och torkade bort överflödet.

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s